• Roberto Murat Özdemir

Pazarlama Dans Müziğini Çalar; Satış Dansınızı Ortaya Koyar!
Satış her zaman her müşteri arama, sunum ve kapanış tekniği ile otomatik olarak işlemez. Satış daha çok güven oluşturmak, inanılır olmak ve olası müşterinize bir değer sunmak ve iletmektir

Yaşamınızdaki, aileniz ve arkadaşlarınız dışındaki bütün diğer ilişkileri bir düşünün. Genellikle aynı mutfak  alışverişleri için düzenli olarak hep aynı marketlere gidiyorsunuzdur. Saç kestirmek ya da yaptırmak için herkesin favori bir berberi ya da kuaförü vardır. Hepimizin gözde restoranları vardır. Şirketler birçok sebepten dolayı sadece belirli tedarikçilerinden alım yaparlar. Bunun en önemlilerinden biri iyi ilişkilerdir. Pazarlama, reklam tabelaları, mail gönderme, radyo reklamları, dijital reklamlar, dış görünüş vb. ilişkilerin tümünü geliştirir. Bütün bunlar bu ilişki ortakları ile iş yapma süresince oluşan kişisel bağlantıyı güçlendirir. Pazarlama, en sonunda ürün ve hizmetler karşılığında paraların verilmesine yol açan satışla ilgili bireysel bağlantıyı destekler. Gelişen iletişim müşterilerin geri dönmesini ve sadık hale gelmesini sağlar.

Satış her zaman her müşteri arama, sunum ve kapanış tekniği ile otomatik olarak işlemez. Satış daha çok güven oluşturmak, inanılır olmak ve olası müşterinize bir değer sunmak ve iletmektir.

Bir satış temsilcisi ya da satış süreci şirketinizin tanıtım ve iletişim karmasının bir parçasıdır. Olası müşterilere yararlar konusunda bilgiler vermek ve onları yeni ürün, hizmet ya da sorunları çözme yolları hakkında bilgilendirmek müşteri memnuniyetine yol açar. Müşteri memnuniyeti gelir getirir. Memnun müşteri olmazsa iş yapamazsınız.

İletişim iki yönlü bir süreç olduğu için bir satış durumunda olası müşteri ile yüz yüze olmak olası müşteri için geri bilgi akışı olanağı da sağlar. O zaman satış profesyoneli karşılık vermek, ilişkiyi geliştirmek ya da daha etkili bir iletişim kurmak çin satış organizasyonu ile yeniden iletişime geçebilir. Pazarlama sizi dansa dahil eder. Bir kez dansa dahil olduğunuz zaman artık kendi dansınızı kendiniz yapmak zorundasınız. Pazarlama size oyuna başlama olanağı verir, telefonun çalmasını sağlar ve insanların ürününüzü istemesine neden olur. Satış, olası müşterileri banka hesaplarından paralarını alıp bir şey karşılığında sizin hesabınıza aktarmaya ikna eder.

Apple Computer, Intel, AT&T gibi bir çok şirkette çalışan Linda Chandler, bir ayda 30 milyon dolarlık satış yapıp 130 yıllık firmasının rekorunu kırmıştır. Linda, iyi bir dansçı olunması için gerekli 10 tane alışkanlığından vazgeçmediğinden bahseder.

1) Güçlü Bir İnanç Sistemi Güçlü bir inanç sisteminin olması olumlu bir tutum benimsemenize sebep olur. “Hayır” sözcüğünü defalarca duysanız bile başaracağınıza yönelik kendinizden şüphe duymamalısınız.

2) Cesareti Sergilemek İşler yolunda gitmediğinde bile kendi içinize bakmaya cesaret etmelisiniz. En sonunda her şey size bağlı.

3) Müşterilerinizi Sevmek Müşterilerinizi sevin. Satışın en önemli parçası insanlardır. Satış sürecindeki en önemli iş müşterileriniz ve onları sevmeniz.

4) Rakamlarla Çalışmak Rakamlar yalan söylemez. Rakamlar önünüzdeki resmi ortaya koyar. İyi ya da kötü, rakamlar sizin pusulanızdır.

5) Kararlılık ve Dayanıklılık Diğer satıcıların istemediklerini yapmak başarıya zemin hazırlar. Vazgeçecek gibi olduğunuz anlarda bile son teklifi yazın, o son takip telefon görüşmesini gerçekleştirin.

6) Sürekli Öğrenmek Öğrenmek ve öğrendiğini uygulamak usta tipi satıcı işidir. Dansın nasıl yapılacağını gösterir. Başarılı insanları takip etme, okuma satıcının vazgeçilmez alışkanlığıdır.

7) Esneme Satıcı lastik gibidir. Uzatıldıkça ne kadar ileriye gidebileceğinizi bilemezsiniz. Esneme her zaman kolay olmaz. Esnemenin olabileceği nokta, yüksek hedeflere ulaşamama düşüncenizi bırakmanızdır.

8) Erteleme Değil; Sabır Ertelemeyi sabır ile karıştırmamalısınız. Müşterilerinizi takip etmeli ama teklifleri sunduktan sonra sabrınızı gösterebilecek çizgiyi iyi ayırmalısınız.

9) Pratik, Pratik, Pratik Kendini geliştirme sürekli ve ısrarlı bir pratik gerektirmektedir. Ustalık yolunda ilerlemeye devam etmek için açılış senaryolarını, sunumlarını değerlendirme sorularını, kapanış ve takibini senle içselleşene kadar pratiğini yapmalısınız.

10) Eşsiz Olmaya Cüret Et Başka birisinin kopyası değil kendiniz olmaya cüret edin. Her zaman kendiniz olun. Her insan bir nitelikler harmanıdır ve bu eşsizliğimizi mükemmele ulaştırmak liderler ve ustalar olarak bizi kalabalıklardan ayıran bir yoldur.


34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör